Bezpečná úschova všech dat

Zkuste se zamyslet a vzpomenout si, kde všude máte uschovaná svá data. Většina lidí dělá jednu a tu samou chybu: důležitá data, jako jsou například nenahraditelné fotografie, kopie různých dokumentů, mají uschované jen na jednom místě, kde si myslí, že jsou v bezpečí. Může to být disk v počítači, nebo jeden flesh disk. Řekneme si několik důvodů a způsobů jak a proč bychom si měli skladovat důležitá data na více místech najednou.

člověk používá notebook

Životnost úložišť

Prvním a nejhlavnějším faktorem pro rozložení dat mezi různá úložiště je jejich životnost. Například takový pevný disk v počítači má životnost něco kolem šesti až deseti roky. Takže můžete nečekaně téměř ze dne na den přijít o všechna uložená data, která lze těžko navrátit zpět. Existují způsoby, jak získat data z porouchaného disku ven, ale připlatíte si za tuto službu obrovskou sumu.
pevný disk na stole

Tato životnost neplatí pouze u disků na počítači, ale i u jiných úložišť jako jsou například klasické flešky. Samotnou životnost těchto zařízení ovlivní i způsob, jak se o ně staráme. Mezi nejhlavnější faktory, které ovlivňují jejich životnost je způsob zapojování a odpojování ze zařízení. Mnoho lidí je vypojuje bez ukončení komunikace mezi ní a zařízením se kterým zrovna sdílí informace. Vezměme příklad, že si přehráváte fotky z počítače do flešky, fotky se přesunou a vy vypojíte paměťové zařízení z počítače. Jenže i když to vypadá, že fleška dokončila nařízenou operaci, nemusí tomu být tak. Může ještě sdílet informací s počítačem, které my ani nevidíme. Při náhlém odpojení bez upozornění může dojít ke snížení životnosti nebo úplnému zničení samotné jednotky.

Takže před odpojením klikněte v počítači na možnost "bezpečně odpojit paměťové zařízení".

Mechanické poškození

Poškození se týká hlavně takzvaných HDD disků, které jsou citlivé na hrubé zacházení. V dnešní době se naštěstí prodávají přenosná zařízení jako například notebooky s SSD disky, které nejsou náchylné na mechanické poškození. Pokud ale stále máte zařízení s HDD diskem, musíte s ním zacházet opatrně, abyste náhle nepřišli o všechna svá data.