Chcete koupit Bitcoin? Nepodléhejte bezhlavě bitcoinové horečce!

Uvažujete-li o pořízení této kryptoměny, nejdříve si o ní něco zjistěte:
–        jak vzniká
–        kde ji lze pořídit
–        kde se s ní dá obchodovat atd.
 
Zaměřte se nejen na výhody, ale i na úskalí, abyste se vyhnuli pozdějším nepříjemným překvapením.
 bitcoin peníze
Bitcoin vzniká těžbou nebo na burze. Není kryt žádnou existující peněžitou měnou, jako je např. koruna, euro nebo dolar, ani zlatem. Kurz se řídí výhradně nabídkou a poptávkou. Je to měna decentralizovaná, což znamená, že ji nikdo centrálně nereguluje. Dá se s ní platit po celém světě. Je směnitelná za existující světové měny. Slouží k rychlým platbám na internetu.
 
Bitcoiny můžete pořídit i za české koruny. Nakoupit se dají více způsoby, ale nejčastěji ve směnárnách nebo na burze. Předtím si však musíte zřídit tzv. peněženku, kterou nainstalujete do svého počítače. Alternativou jsou bitcoinové peněženky online. Pozor, při nákupu na burze si budou ověřovat vaši totožnost. Chcete-li dobít svoji peněženku bez toho, aby byla ověřována vaše totožnost, můžete využít bitcoinmaty. Existují už i u nás v Česku.
 bitcoin měna
Kurz bitcoinu je velmi pohyblivý, proto se zatím u nás tato měna běžně nevyužívá jako platidlo při nákupu zboží. V některých obchodech sice můžete BTC použít, ale moc jich nenajdete. Obvyklejší je pořídit si tuto kryptoměnu jako investici. Každý chce vložené peníze zhodnotit, ale z důvodu měnícího se kurzu se to nemusí pokaždé podařit. Někdy se kurz propadne a dojde ke ztrátě. Investujte proto jen tolik peněz, o které můžete přijít, aniž by to ohrozilo vaši finanční stabilitu.
 
Někteří investoři dokážou vydělat na vzestupu kurzu, ale i na jeho poklesu. Tyto transakce se odehrávají na burze. Není to však vhodné prostředí pro začátečníky. Obchodování na burze má své zákonitosti a nástroje, které je třeba nejdříve nastudovat. Kvůli rychlým a častým změnám kurzů však žádné pravidlo neplatí stoprocentně. Tratí i zkušení obchodníci. Burzovní obchody se uskutečňují prostřednictvím brokerských firem, u nichž si lze založit účet. Většina těchto firem umožňuje založit si tzv. demo účet, na němž je možné učit se obchodovat „nanečisto“. Na tomto účtu si nastavíte virtuální vklad a zkoušíte si v reálném čase burzovní transakce. Teprve, když se trochu rozkoukáte a pochopíte, jak burza funguje, můžete přejít na skutečný účet, kam vložíte své reálné peníze.