Fandíte politikům?

Většina z nás Čechů si vytvořila svůj názor na politiku. Takový názor mají všichni, kdo se o ni u nás aspoň trochu zajímají, a pochopitelně i mnozí z těch, kdo ji okázale ignorují. Protože i ignorování je vlastně názor na tuto činnost.

Zkrátka a dobře všichni o existenci politiky víme. A protože se nás tato přinejmenším okrajově dotýká, prostě na ni máme svůj názor. A ne vždy je to názor, kterým by se mohli politici pyšnit.

Kdykoliv někdo z těch tam nahoře učiní určité politické rozhodnutí nebo gesto, musí počítat s reakcí publika. A to s reakcí, jež není vždycky příznivá a jež je nejednou dokonce krajně nelichotivá. A nehraje tu vlastně ani tak zásadní roli, zda je rozhodnutí takové nebo onaké.

foto guvernéra

Politici mohou třeba rozhodnout, že budou v zájmu státního rozpočtu šetřit. A čeho se za to dočkají? Nespokojenosti zástupů těch, kdo tak rádi od státu berou peníze třeba i za nic. A co když se titíž politici naopak rozhodnou rozhazovat, rozdávat peníze pomalu komukoliv z ‚potřebných‘ na potkání? Ani pak příliš vděku nesklidí, protože se zvedne vlna odporu těch, kdo nechtějí, aby jim někdo jejich vlast podobně ekonomicky ruinoval.

Když naši politici rozhodovali o tom, že budeme ‚se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak‘, český národ brblal. Potichu, protože se tehdy nahlas podobná záležitost kritizovat nesměla. Až do devětaosmdesátého roku. A když se dnes kamarádíme pro změnu s Amerikou a NATO? Zase se mezi námi najde dost těch, kterým se to nelíbí. A kdyby se snad politici pokusili prosadit absolutní neutralitu, schytali by to z obou stran.

evropská politika

A podobně je tomu snad s každým politickým rozhodnutím. Vždy se najde někdo, komu se něco vcelku zamlouvá, ale i někdo, komu to nevoní. A tak se do politiků a politiky pořád někdo strefuje. A nezdá se, že by si politici měli naději v brzké době polepšit. A mohou být možná rádi, že jsou na žebříčku popularity srovnatelní aspoň s uklízečkami. I když jde o srovnání poněkud pokulhávající. Protože po uklízečkách bývá čisto, kdežto politici po sobě nejednou dokážou kydat i hodně špíny.