Jak vybrat sušičku

Kromě prvků důležitých pro laiky, jako je barva a vzhled, by lidé při nákupu měli vzít v potaz i jiné parametry. Zde je výčet několika základních parametrů, které by měly být při výběru rozhodující:


1.       Rozměry

V závislosti na velikosti koupelny si lze vybírat mezi standardními a užšími slim modely. Většinou se vyrábí modely o velikosti 85 x 60 x 60 cm, slim má hloubku 45 cm. V závislosti na úspoře prostoru je možné sušičku umístit na pračku za použití mezikusu. Zároveň platí, že nejsou potřebné dva spotřebiče od stejného výrobce, vše obstará právě mezikus.
barevné pračky a sušičky


2.       Kapacita

Kapacita je závislá na typu spotřebiče. Modely s horním plněním pojmou pouze 6 kg prádla, zatímco modely s plněním předním až 10,5 kg. Zároveň je kapacita závislá na počtu členů v domácnosti. Pro 1-2 lidi vystačí kapacita 6-7 kg, 3-4 lidé potřebují asi 8-9 kg.


3.       Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je velmi užitečné. Dochází zde k efektivnímu využití zahřátého vzduchu vznikajícího během sušení. Je totiž převeden na energii a dokáže tak uspořit až 50 % energie.


4.       Energetická třída

Energetická třída označuje, jakou spotřebu má sušička. Nejméně úsporná je třída C, trochu úspornější pak A a B a nejúspornější jsou A+, A++ a A+++.
kočka u sušičky


5.       Speciální funkce

Mezi speciální funkce patří nejrůznější vychytávky jako je například dětská pojistka, která zablokuje tlačítka na spotřebiči a dítě tak nemůže v průběhu cyklu změnit nastavení. Nápomocná může být také funkce odloženého startu, která může odložit sušení až o 23 hodin na danou hodinu přesně. Pro snadnější manipulaci s prádlem, aby došlo k zamezení zapomenutí nějakého kusu prádla, existuje osvětlení bubnu. Většinou je halogenové, dražší modely ale mají LED osvětlení, které je úspornější a nevyžaduje žádnou údržbu. V poslední době je velmi oblíbená parní funkce, která prádlo osvěžuje, eliminuje pachy a alergeny a vyrovnává je, takže kromě sušení zastává i funkci žehlení. Také 6. smysl neboli Fuzzy logic je úspornou funkcí, která monitoruje vlhkost prádla a proces sušení zastaví, jakmile je prádlo suché a zbytečně tedy nespotřebovává energii.