Koupaliště na zahradě? Starost nebo radost?
V dnešní době už najdete na trhu nejrůznější varianty – od těch nadzemních, hlavně pro letní radovánky pro děti až po ty zapuštěné, kde uvítáte například protiproud, kde si opravdu zaplavete. Jenže samotnou koupí starost nekončí…
Rady pro každý typ
· V první řadě se zaměřte na místo, kde bude vaše koupaliště později stát. Není nic horšího, než odpolední stín, který vám znepříjemní koupání.
· Pokud máte alespoň trochu možnost, snažte se ho umístit dál od listnatých keřů a stromů. Jinak se můžete těšit na vodu plnou odkvétajících lístků a listů, které vám mohou zkomplikovat samotnou údržbu vody.
· Velikost nevolte pouze podle ceny a tvaru, ale i podle toho, co od samotného koupání očekáváte. K plavání potřebuje člověk minimální hloubku 1 m, ideální je dokonce 120 cm.
· Nádrž umístěte co nejblíže domu. Budete se totiž tisíckrát vracet pro každou maličkost, kterou jste zapomněli. Samotnou nádrž pak můžete co nejvíce izolovat od okolní zahrady. Může to být například malá zídka nebo dřevěný plůtek, který můžete postupem času nechat obrůst různými popínavými rostlinami.
· Okolí koupání zvolte pevný povrch, například dlaždice, díky kterým nebudete zbytečně do vody zanášet nečistoty.
· Počítejte s tím, že během léta budete muset věnovat čištění dostatečnou péči, aby voda zůstala stále čistá. Bez kvalitní chemie nebo soli do bazénu se neobejdete.
· Krom chemie budete potřebovat ještě další pomůcky pro mechanické čištění vody., krycí plachty, schůdky a další vybavení.
· Sezónu koupání můžete prodloužit různými systémy ohřevu. Nejlevnější variantou jsou solární plachty, které můžete pořídit za velmi výhodné ceny. Účinnější avšak daleko dražší variantou jsou solární kolektory a tepelná čerpadla. Ty už pořídíte v řádcích desetitisíc korun. Investice je to poněkud větší, ale rozhodně jí v budoucnu nebudete litovat.