Pozorovat klíčení semínek je nejen zábava

Je až neskutečné, jak z malého suchého semínka vyroste klíček a postupně se zazelená. V té malé hrudce je zkrátka vložený život, který se probudí po dodání základních surovin, kterými jsou voda a teplo. Navíc mají v sobě ukrytý poklad, protože právě klíčky budou nositelé životodárných enzymů, vitamínů a energie. Pokud bychom je nechali růst přirozeným způsobem, dávaly by sílu rostlině, pro kterou byly předurčeny. Je zvláštní, že každý den můžeme pozorovat jejich růst, pokud k naklíčení použijeme třeba misky, kde můžeme krok za krokem vidět probouzení semínek.
salát s klíčky.jpg

Mladé rostlinky jsou velkým zdrojem energie pro naše zdraví

Naše tělo bojuje různými způsoby proti únavě. Nejčastěji potřebujeme nějakou detoxikační kúru, abychom se vzpamatovali. Klíčení semínek a jejich konzumace může přinést pro nás skutečně povzbuzující účinky. Enzymy, které totiž klíčky obsahují, dokážou s naším tělem dělat zázraky a správným směrem ho nasměrovat.
rozvoj klíčků.jpg
My osobně na jejich tvorbu potřebujeme velké množství živin i energie, zde je dostaneme ve velmi krátké době. Navíc chuť mladých rostlinek můžeme různě regulovat a vystihnout, kdy nám budou chutnat nejvíce. Když jsou totiž menší, mají nasládlou chuť, která se později mění až po hořkou. Je zvláštní, že pokud klíčky necháme na světle a myslíme tím, že děláme dobře, tak bohužel budeme je mít hořké dříve, než pořádně vyrostou. Bez světla jsou slaďounké. Pokud chceme, co nejvíce vytěžit zdraví prospěšných surovin, tak klíčky nebo vyrostlé rostlinky konzumujeme pouze v syrovém stavu. Nikdy je nevaříme, abychom nezničili enzymy, kterým stačí pouhá teplota nad 45°C a naše snaha je pryč.
klíčky vojtěšky.jpg

Vlastnoruční lék vypěstovaný za oknem

Po probuzení semínka se začnou dít velké věci. Tvoří se bílkovinné enzymy, které odpovídají za tvorbu všech ostatních pokladů. Bílkovin, aktivních sacharidů, energetických látek, tuků, vitamínů, hlavně skupiny B, E, K, C a dalších. Konzumací zkrátka do sebe vpravujeme pořádnou ochrannou bombu. Ovšem ta nás pěkně zbaví škodlivých usazenin a dokonce vybuduje ochranu před civilizačními chorobami. Ač se to nezdá, ale takový vitamínový koktejl z naklíčených semínek nebo mladých rostlinek, dochucený třeba ovocem je skutečná dobrota.