Turistika s dětmi

Vše začněte motivací dětí. Je dobré je seznámit s tím, proč na hory chodíte, co na nich je možné vidět, ukázat jim na mapě, kudy bude trasa vaší túry probíhat. Děti mají rády různé výzvy, všelijaké cíle. Ukažte jim třeba nejvyšší místo vaší túry. Neváhejte vyhlásit vrcholovou prémii. Vůbec postupné cíle jsou samy o sobě pro děti velikým lákadlem. Více vše prožívají, těší se na další a další prémie, na to co tam uvidí, co tam dostanou za odměnu.

V lese je zábava

Velmi osvědčeným způsobem jak udržet motivaci dítěte je i vedení jeho vlastního turistického deníčku. Kdysi jsme takovému zápisníku říkali Cancák. To proto, že se do něj zaznamenávali cancy, důležité i nedůležité pozorování. Pokud dítě již ovládá psaní, ať si tam napíše, co chce. Pokud psát ještě neumí, může svůj prožitek zaznamenat malůvkou. Za rok budete velice příjemně překvapeni, když na horách otevřete cancák a objevíte záznamy z loňských túr.

Túra by pro děti měla být přiměřené vzdálenosti a spíše než sportovní výstup na dominantní horu, by měla respektovat fyzické možnost dítěte.

V Beskydech je taková krásná túra z Visalají k hotelu Charbulák a zpět. Je na ni vše co ke společnému výšlapu potřebujete. Dostatek motivačních bodů. Velkolepé výhledy. Občerstvení i pasoucí se ovečky. Chcete-li dětem ukázat život na horách i z té tvrdší stránky, je možné v jedné chatě shlédnout fotografie důsledků řádění vlčí smečky.

Na Visalaje dorazíte autem, či autobusem. Hned ze startu vás čeká pár kilometrů do kopce, ale žádná hrůza to není. Když jste stoupání zdolali jste nedaleko Bílého Kříže, v nedávné historii věhlasného horského střediska.

Hledejte ptáčky

Po hřebeni se vydáte směrem ke Švarné Hance. Je to horská hospoda a rovněž historicky významné místo. Nedaleko stojí chata Hyža, ve které jsou zmíněné fotky s vlčí tématikou. Pak už jdete volným, lehce zvlněným terénem, kolem pasoucích se oveček až k hotelu Charbulák. Dáte si oběd, dětem koupíte pohár a vydáte se zvolna cestou nazpátek.