Jsou počítačové hry skutečně nebezpečné?

Již od rozvoje prvních počítačových her se ozývaly hlasy, které poukazovaly na jejich škodlivost, a to hned v několika ohledech. Argumenty, které používají, přetrvávají dodnes, a mnoho rodičů jim naslouchá. Tím asi nejzávažnějším je tvrzení, že se tak děti učí násilí. A je pravdou, že v některých počítačových hrách skutečně střílí své nepřátele, přičemž ony scény jsou poměrně realisticky zobrazeny. Často také získají tím více bodů, čím více nepřátel zastřelí. Je samozřejmě jasné, že to vede k obavám, aby pak dítě jednoho dne nevzalo zbraň a nezačalo střílet i ve skutečnosti. Tyto obavy se ještě zvýšily s poměrně velkým nárůstem střelby ve školách, především pak v USA. Co je na tom ale pravdy?

 

Jako všude, i zde se jedná o zrníčko faktů obalené celou řadou mýtů. Je pravda, že pokud onu hru hraje příliš malé dítě, může jej to skutečně poznamenat. Ty starší už jsou ale schopny rozlišit ji od skutečného světa. Navíc si díky ní vybijí svou frustraci, takže ji nenamíří proti skutečným osobám.

 

děti hrající na počítači

 

Zde je tedy doporučeno kupovat našemu potomkovi hry, které jsou pro jeho věkovou kategorii vhodné. Pak se nemusíme bát, že jej nějak negativně poznamenají.

 

Mnohem závažnějším problémem je fakt, že na hrách, podobně jako na jiných věcech, může vznikat závislost. A to až do té míry, že dítě začne zanedbávat své povinnosti, a dokonce i školu, jen aby mělo více času na hraní. Tomu je potřeba předejít již v začátku, nejlépe tím, že si vždy vyhradíte čas pro společné aktivity, které nebudou mít s počítačem nic společného. Tak se naučí vážit si i skutečných mezilidských vztahů.

 

závodní počítačová hra

 

V neposlední řadě jsou zde obavy, že přílišné sledování obrazovky může poškodit zrak, zvláště u dětí, kterým se ještě vyvíjí. I zde je zrníčko pravdy – může k tomu skutečně dojít, a docházelo, při používání starých, nekvalitních monitorů. U těch nových, které mají v sobě již zabudované filtry, které oči chrání.

 

Je tedy vidět, že ani zde není vše černobílé. Proto bychom počítačové hry neměli démonizovat – i ony mají v dnešním světě své místo.