Správný kufr pro každou příležitost

Pokud začneme s výběrem včas, budeme mít více času promyslet si jeho velikost, barvu, materiál a vnitřní vybavení, což oceníme právě až na cestě. Jak velký by měl být? Záleží na tom, kam jedeme, jak jedeme a na jak dlouho jedeme. Při cestování autem tak nezáleží na materiálu kufru, ale při letecké přepravě může dojít k poškození.
starý kufr

Podle typu materiálu si můžeme vybrat:


·         Textilní – lehký, elegantní a levný. Je sice méně odolný, ale jako kabinový nám bude vyhovovat. Pomocí zipů se dá zvětšit nebo zmenšit podle potřeby.


·         Skořepinový – nejlepší zavazadlo do letadla. Odolný, s gumovým těsněním je nepromokavý, vyrobený z hliníku a plastu. Je ideální pro převoz křehkých věcí a lépe ochrání obsah proti krádeži.
 

sbalené kufry
Podle délky pobytu:


·         Na výlety nebo víkendy stačí menší, kabinový, do letadla jako příruční


·         Na dovolenou zvolíme větší kufr nebo více kufrů

Podle vybavení:


·         Kolečka, čím jsou větší, tím se pohodlněji jede. Vyzkoušejme si jej raději hned v prodejně, ale ne prázdné. Budeme vědět předem, jak se s ním manipuluje. Kolečka bývají dvě nebo čtyři. Se dvěma kolečky přejedeme obrubníky a jiné nerovnosti. Čtyři kolečka potřebují rovný povrch, aby manipulace s kufrem byla dobrá.


·         Vysunovací rukojeť musí být dost dlouhá k naší postavě, abychom nemuseli chodit shrbení a kolečka nám nenajížděla na nohy. Praktické je vybavení madly na více stranách kufru.


·         Způsob zamykání


·         Organizér – různé přihrádky a kapsy, křížové popruhy, síťovaná přepážka

čekání s kufrem
Důležitým parametrem je také nosnost, kterou mají kolečka, popruhy, madlo a vůbec celá konstrukce. Ptejme se proto na doporučené a maximální zatížení kufru. Ceny nejlevnějších kufrů se pohybují okolo tisícovky, ale pokud chceme kufr mít delší dobu, bude stát tak třikrát tolik.

Dizajn kufru je důležitý zejména pro ženy. Kufr s originálním motivem se na letišti tak lehce neztratí ani nezamění s jiným kufrem. Pokud si pořídíme klasický model, který může mít i někdo jiný, nezapomeneme jej označit jmenovkou.