Vypočítejte si, kolik činí čistá mzda

Hledání zaměstnání vždy provází několik důležitých aspektů. Jedním z nich je samozřejmě mzda za odvedenou práci. Kolik dostanete na výplatu? To zajímá jistě každého z nás. Jenomže při pohovoru se mluví pouze o číslech v hrubém, čili před odvody daní, sociálního a zdravotního, takže jaký bude výsledek? To si snadno a jednoduše můžete spočítat s pomocí rychlé a jednoduché kalkulačky.

Jestliže nevíte, kolik činí vaše, čistá mzda kalkulačka nám rychle napoví.

bankomat výběr

Částka v hrubém se uvádí jak při pohovoru, tak i v zaměstnání. Nejčastěji nám tedy říkají částku v takzvaném hrubém. Jak si ale vypočítáme konečnou výplatu? Jak zjistit to, co ve finále budeme mít na výplatní pásce? To zvládne kalkulačka. Ta odečte základní sazby daně, sociálního a zdravotního a výsledek dostaneme za odvedenou práci.

Tímto způsobem se můžete orientovat i v případě, že se chystáte přejít do jiné práce. Hledáte si nové zaměstnání? Jistě chcete vědět, jak se bude výplata lišit od vašeho dosavadního výdělku na aktuální pracovní pozici. Do tabulky zadáte jakoukoliv hodnotu, třeba i tu, kterou vám v budoucím zaměstnání přislíbili. Necháte si výsledek vypočítat a hned budete vědět, na čem jste a kolik byste měli v budoucím zaměstnání pobírat.

člověk peníz

Pro rok 2021 se nepočítá se superhrubou mzdou, odvádí se pouze sociální a zdravotní ze strany zaměstnavatele a sociální a zdravotní z vašich peněz, nesmíme zapomenout ani na daň z příjmů. Výsledek uvidíte na výplatní pásce, nebo dopředu v kalkulačce. Ta může předem počítat i s různými slevami na dani. Uplatňujete slevu na dítě? Studenta, manželku, manžela nebo jste invalida? To všechno můžete zahrnout při výpočtu.

Do rozšířené verze pak můžete zadat ještě mnoho dalších kritérií a vypočítat si váš výsledek přesně do koruny. Za čistou mzdu označujeme tedy až tu částku, která je ponížená o veškeré odvody. Pokud máte nadprůměrný plat, může se vás týkat i solidární daň. Naopak pokud máte například dluhy nebo exekuce, pak může být vaše hrubá mzda ponížena o různé částky, maximálně do výše životního minima, až pak vám bude vyplacena konečná čistá mzda na výplatu.