Začínáte podnikat? Tak tohle si nutně musíte přečíst!

Pro člověka, který byl do této chvíle zaměstnaný a nyní již zvažuje cestu podnikání se otevírají dveře svobody, ale také vysoké odpovědnosti i celé řady povinností.
Jako začínající podnikatel si musíte dát pozor na tyto základní body.
notebook a preso

Živnostenský úřad

Jestliže si chcete založit živnost, tak musíte jít na živnostenský úřad vše vyřídit. Velkým problémem začínajícím podnikatelům dělá výběr živnosti. Lze si vybrat všechny volné živosti, ale u vázaných je už nutné být v daném oboru vystudován nebo mít několikaletou praxi či mít někoho vystudovaného, kdo se za vás zaručí. Momentálně je vstupní poplatek za nahlášení živnosti 1.000,- Kč a při dohlášení jakékoliv další 500,-

Finanční úřad

Finanční úřad je další instituce, na kterou musíme nahlásit svou živnost. Bohužel je tomu tak, žijeme v digitální světe, ale úřady spolu komunikují minimálně. A pokud zaměstnanec živnostenského úřadu není ochotný, tak to musíte udělat vy sami, jinak z toho koukají problémy. Taky velice doporučujeme zjistit si více informací o tom jak vypsat daňové přiznání či si případně zajistit vlastní účetní. Nečekaně se na poslední chvíli učit jak vypsat daňové přiznání či hledat schopnou účetní je velice nemilé.

Zdravotní pojišťovna

Dalším subjektem, kde je potřeba nahlásit svou živnost je vaše zdravotní pojišťovna, která vám na základě toho pošle číslo účtu i částku, kterou budete muset pravidelně platit každý měsíc od zahájení své živnosti jako hlavního zdroje příjmu.

OSSZ

Okresní správa sociálního zabezpečení je také další institucí. Zde dostanete číslo účtu i požadovanou částku pro platbu sociálního pojištění podobně jako u zdravotní pojišťovny.
začínající podnikatel

Podnikatelský účet

Opravdu velice důležité věc je zařízení si podnikatelského účtu, kde vám budou chodit peníze z vašich zakázek. Opravdu není dobré, aby vám peníze z živnosti chodili na váš osobní účet. Většinou to plodí pouze nepořádek.